Telčský zámek zahájí projekt Šlechta na cestách, připomene příběhy šlechtického cestování
Telčský zámek se ve čtvrtek 23. dubna slavnostně zapojí do celostátního projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů 2026 s podtitulem Šlechta na cestách. Projekt se letos zaměřuje na téma cestování šlechty, které je úzce spjato právě s historií rodu Podstatzky-Lichtenstein, posledních majitelů telčského zámku.
Telčský zámek patří mezi hlavní objekty projektu, a to díky dochovaným interiérům, sbírkám i bohaté rodinné historii, která dokumentuje různé podoby cestování od konce 18. do 20. století, od lázeňských pobytů a společenských cest až po první automobilové výpravy nebo dobrodružná safari na africký kontinent.
Součástí zahájení bude zpřístupnění upravené prohlídkové trasy bytem posledních majitelů, která nově akcentuje téma cestování a každodennosti šlechtické rodiny. Návštěvníci uvidí mimo jiné autenticky instalované interiéry z 30. let 20. století, obnovené podle dochovaných inventářů a historických fotografií. Jednotlivé místnosti doplní suvenýry a předměty, které si urození světoběžníci přivezli ze svých cest.
Hraběcí rodina také už v prvních desetiletí 20. století podlehla nově se rozvíjejícímu fenoménu automobilismu. Jedním z vozů, které se objevily ve vozovém parku rodiny, byla Tatra 17 Faeton z roku 1928. Stejný automobil do expozice bytu posledního majitele zapůjčil soukromý sběratel. Právě automobily byly rodinou hojně využívány k cestám po celé Evropě. Poslední generace majitelů, Leopold IV. Podstatzký a jeho manželka Marie rozená Kinská, se intenzivně věnovala sportovním aktivitám. Téma cestování za sportem a zdravím se tak potkává s tématem automobilismu, neboť rodina automobily využívala na cestách do nedalekých Tater a Alp na lyžování. Sama hraběnka také aktivně hrávala hokej, přičemž stejný hokejový klub v Telči existuje dodnes. Z dalších cest lze zmínit výpravu posledních majitelů do Egypta a Turecka ve 30. letech 20. století, odkud si přivezli řadu upomínkových předmětů. Ty následně začlenili do vybavení svých obytných interiérů, kde se staly přirozenou součástí každodenního života. Během této cesty využil manželský pár také lodní dopravu a hraběnka si dokonce vyzkoušela kormidlování zámořské lodi Milwaukee.
Trasa bude návštěvníkům a široké veřejnosti zpřístupněna od 24. dubna 2026.
Významným prvkem prohlídkové trasy Renesanční sály je také tzv. Africký sál, který připomíná lovecké cesty Karla Podstatzky-Lichtenstein do východní Afriky na počátku 20. století. Karl patřil k vášnivým lovcům, sepsal knihu loveckých zážitků z Čech a z Afriky, odkud si také přivezl řadu trofejí. Expozice prezentuje lovecké trofeje, etnografické předměty i fotografie ze safari a dokládá další z podob šlechtického cestování – tentokrát spojeného s exotickými destinacemi mimo Evropu.
Projekt Šlechta na cestách bude v Telči dále doplněn tematickým programem Hradozámecké noci, během níž se návštěvníci seznámí s cestovatelskými osudy šlechty prostřednictvím přednášek, prohlídek i dalších doprovodných aktivit. Součástí sezony bude také výstava věnovaná obecně fenoménu cestování šlechty v 19. a 20. století.
Telčský zámek tak návštěvníkům nabídne nejen pohled do autenticky obnovených interiérů posledních majitelů, ale i širší kontext šlechtického cestování, které se promítlo do života rodiny Podstatzky-Lichtenstein i do podoby samotné rezidence.